Vyskytuje sa u každej druhej ženy a u každej štvrtej postihnutej ženy sa počas života určite vyskytne recidíva. Hovoríme o infekciách močových ciest, ochorení močových ciest (obličiek, močovej trubice a močového mechúra), ktoré postihuje najmä ženy a doteraz sa liečilo najmä antibiotikami, ktoré sú v súčasnosti zlatým štandardom. Vzhľadom na nárast antimikrobiálnej rezistencie však táto cesta už nemusí byť jedinou schodnou. Štúdia uverejnená v časopise British Medical Journal priniesla zaujímavé výsledky s použitím alternatívnej liečby, ako je methenamín hippurát, kyslá látka, ktorá sa v tele mení na formaldehyd, silný baktericíd.
Čo sú močové infekcie?
O opakovaných močových infekciách hovoríme vtedy, keď sa vyskytnú dve epizódy v priebehu šiestich mesiacov alebo tri epizódy v priebehu jedného roka. Infekcie močových ciest sa najčastejšie prejavujú ako nezávažný zápal močového mechúra a vyskytujú sa u 50-80 % žien v bežnej populácii. Vo väčšine prípadov je táto infekcia spôsobená baktériou Escherichia coli, ktorá sa bežne v črevách nachádza. Tá však môže z rôznych dôvodov stúpať do močovej trubice. Táto baktéria preto môže spôsobiť:
- Cystitída, infekcia močového mechúra Uretritída, infekcia močovej trubice (kanála, ktorým odchádza moč).
- Ureteritída, infekcia močovodu, kanála, ktorý odvádza moč z obličiek do močového mechúra.
- Pyelonefritída, infekcia obličiek: je najnebezpečnejšia, pretože môže spôsobiť stratu funkcie obličiek alebo v závažných prípadoch smrť.
Táto infekcia postihuje najmä ženy, pretože vývod močovej trubice je veľmi blízko konečníka a pošvy a tiež preto, že ženská močová trubica je kratšia ako mužská. V ženskej populácii je riziko recidívy po šiestich mesiacoch alebo recidívy 25 %. Medzi hlavné príznaky patrí časté močenie alebo neschopnosť močiť, neustále nutkanie ísť na toaletu, bolesť v panvovej a bedrovej oblasti a horúčka.
Na vine nielen baktérie
Okrem bakteriálnej infekcie môže byť táto porucha spôsobená aj používaním vnútromaternicových teliesok, katétrov alebo pomôcok na inkontinenciu moču a stolice. A nielen to. Infekcie močových ciest môžu byť spôsobené nesprávnym prístupom, pretože zadržiavate moč príliš dlho, nepijete dostatok vody alebo močíte nesprávnym spôsobom. Všetky situácie, ktoré sa opakujú, najmä u žien vo veku od 18 do 39 rokov, t. j. v produktívnom veku. Ženy v produktívnom veku sa často vyhýbajú návšteve verejných toaliet a radšej zadržiavajú moč, kým sa nevrátia domov. "Močový mechúr by sa mal v skutočnosti vyprázdňovať každé tri hodiny," upozorňuje urológ, "ale problém je aj v spôsobe močenia: ženy na verejných toaletách nesedia, zaujímajú polohu "v drepe", aby sa nedotýkali okraja toalety, ale močia nesprávnym spôsobom, pretože panvové dno sa sťahuje namiesto toho, aby zostalo uvoľnené. V tejto polohe sa časť moču namiesto toho, aby úplne vyšla von, vracia späť do obličiek a v prípade infekcie môže spôsobiť závažné infekcie, napríklad pyelonefritídu.
Liečba infekcie
Doteraz boli zlatým štandardom liečby tohto ochorenia antibiotiká, ale baktérie sú v súčasnosti čoraz odolnejšie voči liekom. Pokiaľ ide o infekcie močových ciest, existuje profylaxia založená na probiotikách, D-manóze, hormonálnej terapii, imunoprofylaxii pomocou perorálnej vakcíny a ďalších experimentálnych terapiách založených na hippurát-methenamíne. Samotné probiotiká sú málo užitočné, nanajvýš môžu byť užitočné ako doplnky liečby spolu s inými terapiami. D-manóza je molekula, ktorá bráni útoku baktérií. Hormonálna liečba sa vykonáva po menopauze. Imunoprofylaxia OM-89 (vakcína založená na 18 druhoch Escherichia coli) je účinná, ale sa používa málo. V súčasnosti sa skúma použitie methenamín hipurátu, látky, ktorá sa pri kontakte s kyslým prostredím (napr. močom) mení na formaldehyd, silný baktericíd, ktorý pôsobí denaturačne na bakteriálne proteíny a nukleové kyseliny.
V tejto štúdii, uverejnenej začiatkom marca v časopise British Medical Journal, bola vykonaná analýza non-inferiority (s cieľom preukázať, že tento liek nie je o toľko lepší ako zlatý štandard, ale že nie je horší, a preto sa môže používať ako vhodná alternatíva). D-manóza je molekula, ktorá bráni útoku baktérií. Hormonálna liečba sa vykonáva po menopauze. Imunoprofylaxia OM-89 (vakcína založená na 18 druhoch Escherichia coli) je účinná, ale v Taliansku sa používa málo. V súčasnosti sa skúma použitie methenamín hipurátu, látky, ktorá sa pri kontakte s kyslým prostredím (napr. močom) mení na formaldehyd, silný baktericíd, ktorý pôsobí denaturačne na bakteriálne proteíny a nukleové kyseliny.
V tejto štúdii, uverejnenej začiatkom marca v časopise BMJ, bola vykonaná analýza non-inferiority (s cieľom preukázať, že tento liek nie je o toľko lepší ako zlatý štandard, ale že nie je horší, a preto sa môže používať ako vhodná alternatíva). Klinická účinnosť profylaxie nízkymi dávkami antibiotík sa potom porovnávala s účinnosťou methenamín hippuruátu. Štúdia zahŕňala 240 žien v Spojenom kráľovstve, ktoré sa v rokoch 2016 až 2018 liečili na infekcie močových ciest. Polovica z nich užívala antibiotiká, druhá polovica methenamín hippurát. Výsledky ukázali, že liečba methenamín hippurátom nebola horšia ako antibiotická profylaxia. Hoci skupina liečená metenamínom hippuru mala o 55 % vyšší výskyt opakovaných močových infekcií ako skupina liečená antibiotikami, absolútny rozdiel bol len 0,49 epizód za rok, čo malo obmedzený klinický význam. Na potvrdenie týchto údajov budú potrebné ďalšie štúdie: "Mnohé analýzy preukázali účinnosť metenamíniumpurátu pri infekciách so striedavým vylučovaním, ale v iných neboli výsledky významné".
Prevencia pomôže
Okrem skúmaných spôsobov liečby je užitočné zopakovať, že týmto infekciám sa dá úplne predísť. Močenie v správnej polohe, vyprázdňovanie močového mechúra každé tri hodiny a pitie aspoň dvoch litrov vody denne sú veľmi užitočné pri prevencii týchto infekcií. Rovnako ako močenie pred a po pohlavnom styku a používanie mydla bez alkoholu na intímnu hygienu. Intímna hygiena by sa mala vykonávať spredu dozadu, aby sa baktérie v stolici nedostali cez močovú trubicu.