Ľudia majú päť prstov na rukách a nohách, pretože toľko prstov mali opice, z ktorých sme vzišli, a opice zdedili päťprsté končatiny po svojich predkoch, a tak ďalej, až po dávne obojživelníky, ktoré žili pred viac ako 300 miliónmi rokov. Spoločný predok všetkých moderných suchozemských stavovcov mal pravdepodobne päťprsté končatiny. Inými slovami, päťprstá končatina je primitívna, pôvodná stavba končatín všetkých suchozemských stavovcov. Väčšina živočíšnych druhov vrátane človeka si túto štruktúru zachovala dodnes.
U niektorých stavovcov sa počet prstov na nohách znížil alebo dokonca úplne stratil, niekedy spolu so samotnými končatinami. Zvyčajne sa vyskytoval u zvierat, ktorým sa z nejakého dôvodu stal jeden z prstov "nadbytočný". Napríklad u predkov koní sa vyvinulo veľké kopyto na prostredníku, samotný prst sa veľmi zväčšil a ostatné prsty sa stali zbytočnými, iba bránili rastu prostredníka a postupne zanikli. U ľudských predkov zrejme nedochádzalo k takým situáciám, že by sa niektoré prsty stali "nepoužiteľnými". Preto všetci prežili.
Otázka teda spočíva v tom, prečo mal spoločný predok všetkých moderných suchozemských stavovcov päťprstú končatinu. Vedci sa dodnes domnievajú, že to nemalo žiadne osobitné príčiny. Päťprstá končatina nemá žiadne štrukturálne výhody oproti štvor- alebo šesťprstej končatine. Päťprstá končatina pravdepodobne vznikla náhodne v evolúcii stavovcov.
Paleontológovia zistili, že medzi najstaršími fosílnymi tetrapodmi existovali formy s rôznym počtom prstov: napríklad ichtyostega mala sedem prstov na každej zadnej nohe (predné sa nezachovali), acanthostega mala osem prstov na každej prednej nohe a aspoň toľko na každej zadnej. Nohy boli odvodené od rybích plutiev, prsty od lúčov týchto plutiev, pričom počet lúčov plutiev sa u jednotlivých rýb, z ktorých boli suchozemské stavovce odvodené, líšil.
Najstaršie suchozemské štvornožce sa pravdepodobne líšili aj počtom prstov. Je náhoda, že práve päťprstá forma dala vzniknúť rozmanitosti moderných štvornožcov a že zvieratá s iným počtom prstov vyhynuli. Vyhynuli však pravdepodobne nie preto, že by mali nešťastný počet prstov na nohách, ale z úplne iných dôvodov, pre nejakú inú, významnejšiu "chybu" v ich stavbe.