Existuje bezpečná dávka?
Bohužiaľ, v súčasnosti nie sme schopní stanoviť bezpečnú hodnotu ADI (Akceptovateľný denný príjem), pod ktorou by bol denný príjem bezpečný. V roku 2016 Európska agentúra stanovila maximálnu dennú dávku na 0,7 miligramu na kilogram telesnej hmotnosti. Uverejnenie novej správy však prináša zmenu: limit bol zrušený z dôvodu nedostatku údajov o toxicite, ktoré poskytol priemysel alebo ktoré sa nachádzajú vo vedeckej literatúre. Čakáme preto na nové údaje potrebné na vyvodenie záveru o ich bezpečnosti.
Ak existujú dôkazy o škodlivých účinkoch, ale nie sú dostatočné na potvrdenie úrovne bezpečnosti, do hry vstupuje ďalší parameter, ktorý nám môže pomôcť: rozpätie expozície, ktoré udáva pravdepodobnosť, že súčasný príjem je alebo nie je škodlivý. Ide o pomer medzi najnižšou dávkou, pri ktorej sa pozoruje nepriaznivý účinok, a úrovňou expozície látke: v prípade siričitanov by pomer nižší ako 80 mohol naznačovať obavy o bezpečnosť.
Rizika pre veľkých konzumentov
Experti EFSA uvádzajú, že skúmané rozpätia expozície boli nižšie ako 80 pre veľkých konzumentov vo všetkých skupinách obyvateľstva okrem dospievajúcich. To znamená, že odhadovaný príjem u týchto spotrebiteľov potenciálne presahuje množstvo, ktoré by sa považovalo za bezpečné, až o 12,5 % u detí (3-10 rokov) a až o 60 % u dospelých. Skupina tiež zistila dôkazy o nepriaznivých účinkoch na zdravie centrálneho nervového systému, ako je oneskorená reakcia nervových buniek na podnety, čo je skorý príznak dysfunkcie nervového systému.
Hoci sa legislatíva oproti minulosti zmenila a používanie siričitanov sa obmedzilo na určité kategórie potravín, nemôžeme ignorovať údaje o precitlivenosti niektorých ľudí na tieto látky a o inaktivujúcom účinku oxidu siričitého na tiamín alebo vitamín B1.
Ako odhlaliť precitlivenosť na siričitany?
O precitlivenosti sa toho zatiaľ veľa nevie, neexistuje žiadny vedecky overený test, ktorý by mohol poskytnúť istú diagnózu, ako pri väčšine neznášanlivosti, v zriedkavých prípadoch sú pozitívne kožné testy na alergiu. U ľudí citlivých na sulfáty boli hlásené príznaky ako migréna, žihľavka, nevoľnosť, vracanie, potenie a nízky krvný tlak. V štúdiách sa zistila zvýšená citlivosť u astmatikov so zhoršením príznakov a zriedkavými prípadmi reakcií anafylaktického typu. Pri podozrení na precitlivenosť, ak príznaky nie sú závažné, možno vyskúšať obdobie úplného vylúčenia výrobkov s obsahom sulfátov a potom opätovné zavedenie výrobku s určitým obsahom v nádeji, že sugestívny účinok nezmierni príznaky.
Rady pre vás
Našťastie sa regulácia používania síranov výrazne zmenila, a to tak v používaní, ako aj v množstve, takže by sme sa ako spotrebitelia nemali príliš obávať, s výnimkou alergikov. Máme tiež možnosť čítať etikety a vybrať si, ak potrebujeme alebo uprednostňujeme, výrobky, ktoré neobsahujú siričitany. Okrem toho môžeme dúfať, že pokrok v potravinárskej technológii povedie k nahradeniu siričitanov bezpečnejšími látkami.
Aby ste vedeli, na čo sa zamerať, pripomíname, že siričitany môžu byť na etiketách balených výrobkov označené kódmi od E220 do E228:
- E220 - Oxid siričitý.
- E221 - Siričitan sodný.
- E222 - Hydrogénsiričitan sodný.
- E223 - Disiričitan sodný.
- E224 - Disiričitan draselný.
- E225 - Siričitan draselný.
- E226 - Siričitan vápenatý.
- E227 - Hydrogénsiričitan vápenatý.
- E228 - Hydrogénsiričitan draselný.