Siričitany v potravinách: čo o nich vieme?

31.01.2023

Siričitany sa pridávajú do potravín ako konzervačné a antimikrobiálne látky. Aký je ich vplyv na zdravie? Existuje bezpečná dávka? Európsky úrad pre bezpečnosť potravín sa snaží objasniť túto otázku.

Siričitany v potravinách
Siričitany v potravinách

Príjem veľkého množstva siričitanov v strave by mohol pre spotrebiteľov predstavovať zdravotný problém. K tomuto záveru dospeli odborníci EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) vo svojom aktualizovanom hodnotení oxidu siričitého (E220) a siričitanov (E221-228).

Údaje o toxicite týchto látok sú však veľmi neúplné, takže nebolo možné určiť, aké dávky by sa mali považovať za bezpečné a aký je rozsah niektorých nepriaznivých účinkov na zdravie. Čo robiť počas čakania na väčšiu istotu? Na ktoré potraviny si treba dávať pozor?

Čo sú siričitany?

Siričitany sú molekuly, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našom tele a v potravinách, ako sú jablká, ryža, cibuľa, kapusta, a v nápojoch, ako je pivo alebo víno, pretože prirodzene vznikajú počas fermentácie. Zo zdravotného hľadiska je však potrebné venovať väčšiu pozornosť siričitanom pridávaným do potravín, ktoré sa používajú ako konzervačné látky, antioxidanty a antimikrobiálne látky. Dlhodobo zachovávajú vzhľad potravín, zabraňujú ich hnednutiu, predlžujú ich trvanlivosť a zabraňujú rastu nebezpečných mikroorganizmov, ako sú plesne a baktérie.

Kde sa nachádzajú?

Je známe, že siričitany sa často pridávajú v súlade so zákonnými limitmi najmä do bielych vín a majú rôzne funkcie: umožňujú lepšie kvasenie výrobku, pôsobia antibakteriálne, zaručujú príjemnejšiu farbu, umožňujú dlhšie skladovanie vína a zabraňujú jeho premene na ocot. Siričitany sa nachádzajú aj v mnohých ďalších potravinách a nápojoch, ako sú ovocné šťavy, pivo, klobásy, sušené a dehydrované ovocie, ocot, konzervy a cukor, kde sa používajú ako bieliace činidlo.

Existuje bezpečná dávka?

Bohužiaľ, v súčasnosti nie sme schopní stanoviť bezpečnú hodnotu ADI (Akceptovateľný denný príjem), pod ktorou by bol denný príjem bezpečný. V roku 2016 Európska agentúra stanovila maximálnu dennú dávku na 0,7 miligramu na kilogram telesnej hmotnosti. Uverejnenie novej správy však prináša zmenu: limit bol zrušený z dôvodu nedostatku údajov o toxicite, ktoré poskytol priemysel alebo ktoré sa nachádzajú vo vedeckej literatúre. Čakáme preto na nové údaje potrebné na vyvodenie záveru o ich bezpečnosti.

Ak existujú dôkazy o škodlivých účinkoch, ale nie sú dostatočné na potvrdenie úrovne bezpečnosti, do hry vstupuje ďalší parameter, ktorý nám môže pomôcť: rozpätie expozície, ktoré udáva pravdepodobnosť, že súčasný príjem je alebo nie je škodlivý. Ide o pomer medzi najnižšou dávkou, pri ktorej sa pozoruje nepriaznivý účinok, a úrovňou expozície látke: v prípade siričitanov by pomer nižší ako 80 mohol naznačovať obavy o bezpečnosť.

Rizika pre veľkých konzumentov

Experti EFSA uvádzajú, že skúmané rozpätia expozície boli nižšie ako 80 pre veľkých konzumentov vo všetkých skupinách obyvateľstva okrem dospievajúcich. To znamená, že odhadovaný príjem u týchto spotrebiteľov potenciálne presahuje množstvo, ktoré by sa považovalo za bezpečné, až o 12,5 % u detí (3-10 rokov) a až o 60 % u dospelých. Skupina tiež zistila dôkazy o nepriaznivých účinkoch na zdravie centrálneho nervového systému, ako je oneskorená reakcia nervových buniek na podnety, čo je skorý príznak dysfunkcie nervového systému.

Hoci sa legislatíva oproti minulosti zmenila a používanie siričitanov sa obmedzilo na určité kategórie potravín, nemôžeme ignorovať údaje o precitlivenosti niektorých ľudí na tieto látky a o inaktivujúcom účinku oxidu siričitého na tiamín alebo vitamín B1.

Ako odhlaliť precitlivenosť na siričitany?

O precitlivenosti sa toho zatiaľ veľa nevie, neexistuje žiadny vedecky overený test, ktorý by mohol poskytnúť istú diagnózu, ako pri väčšine neznášanlivosti, v zriedkavých prípadoch sú pozitívne kožné testy na alergiu. U ľudí citlivých na sulfáty boli hlásené príznaky ako migréna, žihľavka, nevoľnosť, vracanie, potenie a nízky krvný tlak. V štúdiách sa zistila zvýšená citlivosť u astmatikov so zhoršením príznakov a zriedkavými prípadmi reakcií anafylaktického typu. Pri podozrení na precitlivenosť, ak príznaky nie sú závažné, možno vyskúšať obdobie úplného vylúčenia výrobkov s obsahom sulfátov a potom opätovné zavedenie výrobku s určitým obsahom v nádeji, že sugestívny účinok nezmierni príznaky.

Rady pre vás

Našťastie sa regulácia používania síranov výrazne zmenila, a to tak v používaní, ako aj v množstve, takže by sme sa ako spotrebitelia nemali príliš obávať, s výnimkou alergikov. Máme tiež možnosť čítať etikety a vybrať si, ak potrebujeme alebo uprednostňujeme, výrobky, ktoré neobsahujú siričitany. Okrem toho môžeme dúfať, že pokrok v potravinárskej technológii povedie k nahradeniu siričitanov bezpečnejšími látkami.

Aby ste vedeli, na čo sa zamerať, pripomíname, že siričitany môžu byť na etiketách balených výrobkov označené kódmi od E220 do E228:

  • E220 - Oxid siričitý.
  • E221 - Siričitan sodný.
  • E222 - Hydrogénsiričitan sodný.
  • E223 - Disiričitan sodný.
  • E224 - Disiričitan draselný.
  • E225 - Siričitan draselný.
  • E226 - Siričitan vápenatý.
  • E227 - Hydrogénsiričitan vápenatý.
  • E228 - Hydrogénsiričitan draselný.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Esencie alebo esenciálne oleje sú komplexnou zmesou aromatických látok, ktoré sú zodpovedné za vôňu kvetov. Majú mnohé farmakologické účinky, a preto tvoria základ aromaterapie, ale používajú sa aj v parfumérii a kozmetike, vo farmaceutickom priemysle a v potravinárskom, liehovarníckom a cukrárenskom priemysle.

V tomto článku si vysvetlíme, ako vlastne fungujú pevné disky (HDD) a SSD. Tieto dva typy úložísk fungujú na odlišných princípoch, z čoho vyplývajú rozdiely vo výkone a spoľahlivosti.